Teknofest'teyiz...
Hacettepe Üniversitesi olarak İstanbul, Ankara, İzmir Teknofest'ten sonra Adana Teknofest'te olacağız...
Kariyerine dair her şey...
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından geliştirilen ve kariyer hizmetlerinin fırsat eşitliği temelinde sunulduğu dijital hizmet uygulamasını hemen indirin.
Türkiye Burslusu Öğrencilerin Kayıt Süreci

2023-2024 Akademik Yılı için Türkiye Bursları kapsamında üniversitemize yerleşen öğrencilerin, kayıt için aşağıdaki belgeleri şahsen Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na teslim etmesi gerekmektedir.

Kayıt için gereken belgeler:

  1. Pasaport fotokopisi
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf
  3. Denklik belgesi*
  4. Orijinal diploma
  5. Diploma Türkçe veya İngilizce değil ise, noter onaylı Türkçe çevirisi
  6. Türkçe yeterlik belgesi (varsa)
  7. İngilizce yeterlik belgesi (varsa)
  8. İkamet kartı (varsa)

Türkiye Bursları kapsamında Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerin Türkçe hazırlık eğitimi alması zorunludur. Bu nedenle zorunlu Türkçe hazırlık eğitiminden muaf olmak isteyen öğrencilerin, TÖMER tarafından kabul edilen bir sınavdan Türkçe yeterlik belgesi sunması veya TÖMER tarafından yapılacak muafiyet sınavına girmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, öğrenciler bir yıl Türkçe hazırlık eğitimi almakla yükümlüdür.

Türkçe ve/veya yabancı dil yeterlik sertifikası bulunmayan öğrenciler için Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu ve Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından yapılacak muafiyet sınav tarihleri ilgili birimlerin web sayfasında yayınlanacaktır. Bu nedenle Türkiye burslusu öğrencilerin, aşağıda yer alan web sayfalarını ve eğitimleriyle ilgili önemli tarihleri kaçırmamak adına akademik takvimi ve muafiyet takvimini yakından takip etmesi önemlidir.

Ayrıca 2023-2024 Güz Yarıyılında eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin en geç Ekle-Sil haftasının başladığı tarihe (9 Ekim 2023) kadar kayıt yaptırması gerekmektedir.

//www.ydyo.hacettepe.edu.tr/

//www.tomer.hacettepe.edu.tr/

2023-2024 Akademik Takvimi için tıklayınız.

*Denklik belgesi bir sonraki akademik yılın başına kadar teslim edilebilir. Ancak bu tarihe kadar teslim etmeyen öğrencilerin üniversiteden ilişiği kesilir.

Kayıt belgelerinin teslim edileceği adres:

Sıhhiye Kampüsü için

Hacettepe Üniversitesi
Sıhhiye Kampüsü
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Uluslararası Öğrenci Ofisi
06100 Sıhhiye/Ankara

Beytepe Kampüsü için

Hacettepe Üniversitesi
Beytepe Kampüsü
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Uluslararası Öğrenciler Birimi
06800 Beytepe
Çankaya / Ankara